Pilates

Kombinace klasických cviků pilates s prvky jógy, SM cviky, cvičení na velkých míčích, práce s chodidlem...

Cvičení zaměřené na:
• posílení hlubokých svalů
• napřímení a pevnost držení těla
• práci s pánví a svalstvem pánevního dna
• koordinaci pohybu
• protažení a uvolnění napětí v těle
• harmonizaci, zklidnění
• trénink koncentrace

Metoda cvičení Pilates přináší výhody protažení z lekcí jógy spolu s vynikajícím zpevněním svalů z lekcí z posiloven. Metoda je založena na svalové harmonii a rovnováze, je to nový způsob pohybu těla, který v sobě spojuje východní tradice a západní přístup k fitness. Zakladatelem a tvůrcem této metody je Joseph Hubertus Pilates (1880–1967), který oba tyto směry zkombinoval a vytvořil svůj vlastní program rozvoje těla a mysli.

Cvičení metodou Pilates je velmi účinné za předpokladu správného provádění jednotlivých cviků, jež budeme společně nacvičovat. Je to cvičení pro každého, bez ohledu na věk a momentální tělesnou zdatnost. Lidé se zdravotními potížemi, po fyzickém zranění, těhotné ženy by se měli poradit o vhodnosti cvičení s lékařem.

Pilates je založeno na šesti principech:

1. KONCENTRACE
Pilates protahuje a zpevňuje vaše tělo, ale nestane se tak bez účasti mozku. Na jednotlivé pohyby je nutné koncentrovat pozornost, pak budou správně prováděny a budou efektivní.

2. KONTROLA
Pilatesova metoda je soubor kontrolovaných pohybů v rámci těla, každý pohyb musí být vedený kontrolovaně, musíme ho plně vnímat.

3. STŘED TĚLA (powerhouse = PWH)
Jde o soubor svalů umístěný hluboko v břišní dutině, odtud vychází všechna energie. Střed těla podpírá páteř, tvoří oporu vnitřním orgánům, udržuje správné držení těla, je místem rovnováhy. Posílením této oblasti zlepšíme držení těla, odstraníme bolesti páteře, budeme mít ploché břicho.

4. PLYNULOST
Cvičíme plynule bez zrychlení (bez hmitání, švihů a trhání tělem), jeden cvik plynule a bez prodlevy navazuje na cvik druhý.

5. PŘESNOST
Všechny cviky je nutno cvičit se správným dýcháním (dbáme na zpevnění břicha při každém výdechu), pohyby provádíme kontrolovaně, přesně, stále myslíme na správné držení jednotlivých částí těla.

6. DÝCHÁNÍ
Nadechujeme se zhluboka nosem do spodní poloviny hrudníku (jedná se o tzv. laterální/brániční dýchání) (protažení břišních svalů). Vydechujeme ústy a současně vtahujeme PWH k páteři (kontrakce břišních svalů), a vytlačíme všechen vzduch z plic, nezadržujeme dech.