fyzioterapie

Fyzioterapie (léčebná rehabilitace) je obor, který dokáže léčit bolesti pohybového aparátu – svalů, šlach a kloubů, a pomáhá předcházet problémům se zády a klouby, zpomaluje stárnutí a opotřebování těla, zlepšuje schopnost regenerace po fyzickém zatížení nebo psychickém napětí.

Jaké prostředky využívá fyzioterapie pro léčbu?

Základním kamenem je manuální terapie. V dnešním technickém světě je osobní kontakt a dotek vzácností a u mnoha lidí již samotný dotek léčí.

Dalším fyzioterapeutickým prostředkem je pohyb – cvičení, které učí pacienta harmonicky zatěžovat tělo a nepřetěžovat jen určité oblasti, které se tak snadněji opotřebovávají a bolí. Fyzioterapeut se také snaží změnit zažité pohybové návyky – stereotypy a upravit pracovní prostředí pacienta. Aby fyzioterapeut dosáhl optimálního výsledku, musí působit přes centrální nervový systém – mozek, který neřídí jednotlivé svaly, ale celé pohybové vzory. K tomuto ovlivnění se používají techniky, které působí na neurofyziologickém podkladě.

Fyzioterapie není lék na všechno, ale dotýká se mnoha oborů medicíny, v některých je hlavní součástí léčby, v jiných dokáže zmírnit obtíže, či působit jako prevence.