Fyzikální terapie

Ultrazvuk

Indikace: zlepšuje prokrvení a výživu tkání, napomáhá uvolňování svalů. Posttraumatické stavy, svalové kontraktury, jizvy, myalgie, revmatické onemocnění, CC a CB syndrom, lumboischiadický syndrom, akutně lumbago, artrózy, ischias, M. Bechterev.

Ultrazvuk se aplikuje buď do místa bolesti, na příslušný míšní kořen nebo v dráze nervu.

Interferenční proudy

Indikace: onemocnění pohybového aparátu.

Interferenční proudy, které působí přímo na svaly a nervy, zlepšují prokrvení a výživu tkáně. Fungují na principu využití interference dvou středně frekvenčních proudů přímo v tkáni, přičemž jeden okruh má frekvenci konstantní a druhý volitelně kolísavou.

Výhodou je lehčí překonávání kožního odporu tkáně, dobrá tolerance pro malé senzitivní i motorické dráždění a dosažení efektu interference i v hluboké tkáni.

Kontraindikace: kardiostimulátor, nádorové onemocnění, poruchy citlivosti, kovové implantáty v dráze proudu, těhotenství, ekzémy, krvácející stavy.

Proceduru předpisuje lékař, přičemž stanoví lokalitu a potřebné parametry.
Trvání: podle typu onemocnění cca 12–20 minut.

Magnetoterapie

Indikace: pohybové potíže, bolesti zad, krční páteře, kloubů apod., otoky a záněty, proleženiny, zatuhlé svaly, migrény, bolesti hlavy a nespavost.

Princip magnetoterapie spočívá v působení pulzního elektromagnetického pole určitých parametrů na lidský organismus. Působením střídavých tlaků na buněčné stěny a zvýšením propustnosti iontových kanálků se zvyšuje látková výměna, zlepšuje se prokrvení a okysličení příslušných částí těla. Aplikace se provádí pomocí válcových nebo plochých aplikátorů.

Účinky: protizánětlivý a protibolestivý účinek, způsobuje roztažení cév, uvolňuje svalové napětí. Urychluje hojení kostí i měkkých tkání. Podporuje látkovou výměnu a zlepšuje detoxikační procesy v organismu. Zmenšuje či úplně odstraňuje bolest.