Elektroléčba
Léčebná metoda, která využívá elektrickou energii různých frekvencí a intenzit za účelem lokálně pozitivně ovlivnit bolestivost postiženého místa, zlepšit jeho prokrvení, stimulovat nebo naopak uvolňovat svalstvo a okolní měkké tkáně, a také působit protizánětlivě. V naší práci využíváme následující elektroléčebné metody s použitím moderního přístroje MADISSON.
Ultrazvuk
Indikace: zlepšuje prokrvení a výživu tkání, napomáhá uvolňování svalů. Posttraumatické stavy, svalové kontraktury, jizvy, myalgie, revmatické onemocnění, CC a CB syndrom, lumboischiadický syndrom, akutně lumbago, artrózy, ischias, M. Bechterev.
Ultrazvuk se aplikuje buď do místa bolesti, na příslušný míšní kořen nebo v dráze nervu.
Interferenční proudy
Indikace: onemocnění pohybového aparátu.
Interferenční proudy, které působí přímo na svaly a nervy, zlepšují prokrvení a výživu tkáně. Fungují na principu využití interference dvou středně frekvenčních proudů přímo v tkáni, přičemž jeden okruh má frekvenci konstantní a druhý volitelně kolísavou.
Výhodou je lehčí překonávání kožního odporu tkáně, dobrá tolerance pro malé senzitivní i motorické dráždění a dosažení efektu interference i v hluboké tkáni.
Kontraindikace: kardiostimulátor, nádorové onemocnění, poruchy citlivosti, kovové implantáty v dráze proudu, těhotenství, ekzémy, krvácející stavy.
Proceduru předpisuje lékař, přičemž stanoví lokalitu a potřebné parametry.
Trvání: podle typu onemocnění cca 12–20 minut.
Diadynamik
Indikace: neuralgie, syndrom CB a LI, neuralgie po herpes zoster, artrózy, spondylózy, epikondylitidy, myalgia, lumbago, torticollis, posttraumatické stavy, poruchy periferního prokrvení, Sudeckův syndrom, posttrombotický syndrom, varikozita, stavy po omrzlinách, adnexitida.
Proceduru předepisuje lékař, upřesní lokalitu aplikace a potřebnou charakteristiku proudu.
Aplikace: nejběžnější doba aplikace na jedno místo je přibližně 3–5 minut, celkový čas nemá přesahovat 12 min. Obecně lze řičí, že čím je proces akutnější, tím kratší bude aplikace proudu. Délka aplikace se zvětšuje v závislosti na ploše, kterou se snažíme ovlivnit a na hloubce procesu ve tkáni. Při akutních stavech se provádí nejčastěji 1× denně, při udržovací terapii 1× týdně. Celkem 5–10 aplikací.
Účinky: hyperemizační, analgetický, resorpční, protiedémový, antiflogistický, trofotropní, tonizační, ale i relaxační účinek. Z těchto účinků se některé váží převážně na určitou formu proudu.
Kontraindikace: hnisavá onemocnění a defekty kůže, tuberkulózní a trombonádorové tkáně v místě nebo v blízkosti místa aplikace a tromboflebitida. Relativní kontraindikací jsou i poruchy citlivosti.
Magnetoterapie
Indikace: pohybové potíže, bolesti zad, krční páteře, kloubů apod., otoky a záněty, proleženiny, zatuhlé svaly, migrény, bolesti hlavy a nespavost.
Princip magnetoterapie spočívá v působení pulzního elektromagnetického pole určitých parametrů na lidský organismus. Působením střídavých tlaků na buněčné stěny a zvýšením propustnosti iontových kanálků se zvyšuje látková výměna, zlepšuje se prokrvení a okysličení příslušných částí těla. Aplikace se provádí pomocí válcových nebo plochých aplikátorů.
Účinky: protizánětlivý a protibolestivý účinek, způsobuje roztažení cév, uvolňuje svalové napětí. Urychluje hojení kostí i měkkých tkání. Podporuje látkovou výměnu a zlepšuje detoxikační procesy v organismu. Zmenšuje či úplně odstraňuje bolest.